Counter Strike: Global Offensive (CS:GO) to gra FPS (first person shooter) stworzona przez Valve Corporation na PC, Xbox 360 i Playstation 3. Jest to sequel uwielbianej (i wciąż granej) gry Counter-Strike: Source z 2004 roku. Mimo, że gra jest w wydaniu wieloplatformowym, CS:GO jest powszechnie uważana za grę na PC, szczególnie za swoją pozycję zwycięzcy jako, jak nazywane przez wielu, kwintesencję gry FPS dla wielu graczy na PC.

Sequel posiada dużo więcej aktualizacji pod względem grafiki, jako że posiada ducha pierwszej wersji CS: Source. Seria rozpoczęła się od oryginalnej Counter-Strike, która została stworzona jako MOD dla równie kultowej gry Valve Corporation, Half-Life. CS: Source powstała cztery lata później jako remake pierwszej gry, natomiast CS:GO została wydana w 2012 roku.

Jak grać w CS:GO

CS:GO polega na rundach 5 na 5 graczy, pomiędzy drużynami “terrorystów” i “antyterrorystów”.

 • Każdy mecz składa się z 30 rund, granych na pojedynczych mapach, przy czym drużyna, która jako pierwsza wygra 16 rund, wygrywa mecz.
 • Gracze zmieniają drużyny przy 15 rundzie.
 • Drużyna terrorystów ma za zadanie umieszczenie i zdetonowanie bomby w jednym z dwóch miejsc, podczas gdy drużyna antyterrorystów musi uniemożliwić umieszczenie bomby, lub rozbrojenie jej, jeśli już została umieszczona w wyznaczonym miejscu. Bomby wybuchają 35 sekund po umieszczeniu ich w odpowiednim miejscu.
 • Drużyna terrorystów może być postrzegana jako „atakująca”, podczas gdy antyterroryści są postrzegani jako „obrońcy”, ale porządek ten zmienia się w połowie gry, jeśli bomba znajduje się w wyznaczonym miejscu.
 • Każda z drużyn może również wygrać, jeśli jej członkowie zabiją wszystkich graczy z przeciwnej drużyny, co jest popularnym sposobem na wygranie rundy gry.
 • Wiele turniejów oferuje również fazy, w czasie których rundę można wygrać w formacie “najlepszy z trzech”, co oznacza, że drużyna, która pierwsza wygra dwie z najlepszych 30 map, zostaje ogólnym zwycięzcą turnieju.

Czym CS:GO różni się od innych FPS

Istnieje kilka czynników, które sprawiają, że CS:GO różni się od popularnych współczesnych wojskowych gier FPS, takich jak Battlefield czy Call of Duty

 • Gracze nie mogą się odrodzić w danej rundzie, tylko na początku kolejnej
 • Nie ma wyznaczonych zajęć, takich jak „medyk” czy „atak”
 • Rundy w każdym meczu są krótkie, zazwyczaj trwają około 2 minut lub krócej
 • Zdrowie się nie regeneruje
 • Nie ma specjalnych nagród w grze za „kill-streaks”, takich jak atak z powietrza
 • Gracze nie celują w dół w zasięgu broni, zamiast tego mogą używać wyłącznie crosshairs na ekranie
 • Gracze kupują nowe bronie na początku nowej rundy korzystając z pieniędzy, które zdobyli w poprzednich rundach. Pieniądze otrzymuje się za zabójstwa. Każdy z graczy zaczyna jedynie z podstawowym pistoletem
 • Nie ma żadnych pojazdów, takich jak czołgi czy samoloty
 • Gracze nie mogą przyjąć tylu strzałów, jak na przykład w Call of Duty, tuż przed śmiercią

W porównaniu z wejściami na inne franczyzy FPS, CS:GO również utrzymuje pewien poziom prestiżu, ponieważ powstała ona 8 lat po ukazaniu się pierwszej gry. Jest kilka rzeczy, które można powiedzieć o możliwości poleganiu na żywotności gry, rozważając ją jako eSport. To, że gra trzyma poziom i oferuje wielokrotną rozrywkę sprawia, że gra może się rozwijać na poziomie umiejętności oraz zwiększać swoją popularność.

Gry stworzone we franczyzach Call of Duty i Battlefield są powtarzane corocznie i często posiadają jakiś haczyk, aby spróbować zachęcić jak największą możliwą liczbę klientów. CS:GO zadowala się natomiast tym samym wyposażeniem mapy „Dust II”, jaką można było znaleźć w GS: Source, na której ludzie grają już od dekady.

Podobnie jak Starcraft II, CS:GO będzie istnieć wystarczająco długo, tak że gracze wciąż będą się rozwijać i jest to prawdopodobne, że każdy kolejny sequel utrzyma ten sam poziom rozrywki jak reszta serii.

Stawki na CS:GO

Istnieją trzy rodzaje zakładów, jakie gracze mogą postawić na mecze CS:GO:

 1. O prawdziwe pieniądze
 2. O wirtualne pieniądze
 3. O przedmioty z gry

Zakłady o prawdziwe pieniądze / wirtualne pieniądze na CS:GO

Zakłady o prawdziwe pieniądze są często oferowane przez wiele stron, takich jak Pinnacle Sports, betway eSports czy Vulcun. Pinnacle i egb.com oferują bardziej tradycyjne style zakładów, takie jak obstawianie wyników gier lub zakłady future, obstawiające zwycięzcę turnieju.

Vulcun oferuje fantasy eSporty, bardzo podobne do fantasy drużyn koszykówki czy piłki nożnej i są one legalne. Gracze są wybierani i ich statystyki z poszczególnych meczów są rejestrowane, aby wyłonić potencjalnego zwycięzcę. Więcej informacji dostępnych jest na ich stronie FAQ.

Przedmioty w grze i CS:GO Lounge/Gosugamers

Przedmioty z gry mogą być obstawiane na stronach takich jak csgolounge.com. Są to „skiny broni”, czyli różne metamorfozy Twoich broni i różnorakie rodzaje noży. Jest to jedyny sposób, aby oferować tego typu dostosowanie przedmiotów dla graczy, utrzymując balans gry. Każdy z tych skinów mają wartość w przeliczeniu na prawdziwe pieniądze, czasem nawet setki dolarów.

Przedmioty są oceniane na podstawie hierarchii ich jakości i rzadkości występowania. Każdy zakład jest wykonany z pewną minimalną ilością przedmiotów, a w zamian za udany zakład otrzymujesz więcej przedmiotów. Jakość nagród i ich ilość jest oparta na wielkości Twojego zakładu i kursach na dany mecz. Istnieją podobne dostępne strony z zakładami na Dota 2.

Inną ciekawą formą zakładów o przedmioty z gry są serwisy z loteriami, takie jak CSGOJackpot. Założenia tej witryny są proste:

 • Gracze muszą postawić przedmioty o wartości conajmniej 10 dolarów, aby dołączyć do zwyczajnej grupy z regułą „zwycięzca bierze wszystko”, aby grać wszystkie inne przedmioty obstawione przez innych
 • Strona podaje wartości przedmiotów w dolarach, oparte na SteamAnalyst i swoich własnych badaniach
 • Wygrane jackpot zdarzają się niemal natychmiast, jeśli pula 50 przedmiotów na jackpot jest pełna
 • Łączna wartość każdej puli jacktpot mocno się waha, ponieważ pula oceniana jest na podstawie liczby przedmiotów w niej
 • Jackpot może być często wyceniony na tysiące dolarów
 • Szansa każdego gracza na wygranie zależy od łącznej wartości przedmiotów, które dany gracz postawił. Osoba, która chce dołączyć swoje przedmioty do puli jackpot musi złożyć depozyt w postaci przedmiotów o wartości przynajmniej 10 dolarów

Jedną rzeczą, której trzeba pamiętać w związku z przedmiotami z gry jest to, że chociaż przedmioty z gry mają wartość również w rzeczywistości, to istnieje ryzyko związane ze sprzedażą ich innym osobom za prawdziwe pieniądze, ponieważ nie istnieje wystarczająco wiarygodny serwis obsługujący tego typu transakcje. Istnieją strony internetowe, które oferują możliwość sprzedaży przedmiotów z gry, ale w tym momencie nie wiemy o nich wystarczająco dużo, aby móc w jakikolwiek sposób zapewnić bezpieczeństwo tych stron.

Wszystkie pieniądze, które gracz zarabia na sprzedaży przedmiotów z gry na Steam Market, czy to z Dota 2 czy CS:GO, mogą być później użyte jedynie na platformie Steam (i tylko na zakup gier wideo lub innych przedmiotów z gry). Pieniądze ze sprzedaży przedmiotów przechodzą bezpośrednio do Steam Portfela i fundusze te nie mogą być bezpośrednio wymienione na prawdziwe dolary.

Turnieje i pula nagród

Jest wiele turniejów, w których mogą brać udział najlepsze drużyny CS:GO, z pulą nagród od kilku tysięcy dolarów do 250 tysięcy dolarów.

Dwa największe turnieje w 2015 roku są prowadzone przez ESL Gaming – ESL One Cologne 2015 i ESL One Katowice 2015. Oba turnieje oferują ogromną pulę nagród o wysokości 250 tysięcy dolarów, z czego 100 tysięcy dolarów jest przeznaczone dla zwycięzcy. Turnieje te są określane jako “główne” z powodu wysokości pól nagród, które oferują, a także dlatego, że są wspierane przez Valve.

Te pule nagród są niższe niż te z innych eSportów od Valve, na przykład Dota 2, ale jest tak, ponieważ na CS:GO nie jest łatwo zarobić. Modele graczy nie mogą być spersonalizowane w zbyt dużym stopniu w grach FPS bez ryzykowania uczciwości gry, z powodu wykorzystanych technik mechaniki. Ze względu na konieczność utrzymania odpowiedniego poziomu rozrywki, szanse na sprzedaż przedmiotów z gry są mniejsze i mniejsza jest również różnorodność przedmiotów niż tych, które można znaleźć w Dota 2.

To, że pula nagród z turnieju CS:GO jest mniejsza niż dla Dota 2, niekoniecznie odzwierciedla poziom popularności tego eSportu, ponieważ jednak Valve sprzedaje sprzedaje przedmioty z gry, aby zebrać pieniądze na ich turniej Dota 2, gdzie tego typu wydarzenie dla CS:GO nie byłoby możliwe.

CS:GO gra

Przewaga w zakładach na CS:GO

Najlepszym sposobem na zdobycie przewagi jest zdobywanie jak największej ilości wiedzy na temat gry, jak to tylko możliwe. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się więcej o CS:GO to:

 • Granie w CS:GO, nawet w niewielkiej ilości, żeby zobaczyć, jak to działa w praktyce
 • Oglądanie profesjonalnych graczy streamujących CS:GO na Twitchu lub na ich kanałach na Youtube. Jednym z dobrych kanałów do oglądania jest TheWarOwl, na którym znajduje się bardzo dużo treści na temat CS:GO, prowadzone są przeglądy i analizy.
 • Oglądanie turniejów. Pełny harmonogram turniejów jest dostępny na stronie liquidmedia.com (jak zwykle). Wyniki gier są dostępne na tej samej stronie, również dla minionych turniejów i meczów
 • Granie w ligę fantasy o małe stawki na Vulvun. Nawet jeśli nie interesujesz się ligą fantasy eSportów, jest to prosty sposób, aby dowiedzieć się czegoś na temat graczy z małymi inwestycjami. Vulcun prowadzi statystyki dla swoich użytkowników.

Spośród tych metod najbardziej skuteczne jest oglądanie transmisji na Youtube i czytanie komentarzy zostawionych przez graczy. Użytkownicy spędzili wiele godzin oglądając CS:GO i znają oni graczy lepiej niż ktokolwiek inny. Ich komentarz jest bezcenny w procesie poznawania graczy, historii drużyn, historii turniejów oraz wad i zalet różnych map.

Obecnie nie ma wystarczająco wiarygodnego operatora analiz eSportów, dzięki któremu nie byłoby potrzeby spędzania wielu godzin na oglądaniu gier i słuchaniu profesjonalistów, w celu lepszego zrozumienia gry.

Ci gracze, którzy wkładają dużo energii i wysiłku w to, co robią, znajdą się w komfortowej pozycji, w której dobrze wykorzystają młody wiek eSportów i potencjalnie wygrają duże sumy pieniędzy.