Dota 2 od Valve Corporation to niezwykle popularna gra wideo wśród gatunków MOBA (Multiplayer Online Battle Area). Gra ta jest również jedną z największych w świecie eSportu.

Początki MOBA są punktem niezgody pośród niektórych graczy, ale pierwszym z powszechnie granych przykładów gier MOBA była wykonana przez graczy mapa o nazwie Defense of the Ancients, dla gry strategicznej czasu rzeczywistego, Blizzard Entertainment’s Warcraft III.

Treść została stworzona w oparciu o grę, ale nie była własnością i nie została wyprodukowana przez Blizzard. Jeden z twórców związanych z modem, powszechnie znany jako Icefrog, był zatrudniony przez Valve jako główny designer Dota 2.

Jak grać w Dota 2

MOBA to kombinacja gier RPG i gier strategicznych czasu rzeczywistego. Każdy mecz na Dota 2 składa się z dziesięciu graczy w stosunku 5 na 5. Każda drużyna kontroluje jedną z dwóch baz, z której nieustannie wysyłane są kontrolowane oddziały zwiadowcze AI lub małe jednostki bojowe. Poruszają się one wzdłuż trzech dróg łączących bazy i atakują graczy oraz wieże kontrolowane przez drużynę przeciwną. Wieże są strukturami, doskonale usytuowanymi w newralgicznych punktach wzdłuż trzech głównych dróg. Umiejscowienie wież i baz jest zawsze takie same XX?? w każdej grze. Pierwsza drużyna, która zniszczy “starożytnych” (główny budynek), usytuowanych w bazie drużyny przeciwnej, wygrywa.

Dota 2

Gracze kontrolują jedną postać spośród ponad 100, z których każda posiada unikalne umiejętności. Zdobywają oni kolejne poziomy w czasie trwania gry (co umożliwia odblokowanie nowych umiejętności) poprzez zabijanie zwiadowców i innych graczy. Zabijanie innych graczy jest źródłem dochodu, podobnie jak „ostatnie uderzenie”, a zdobyte w ten sposób pieniądze mogą być przeznaczone na przedmioty podnoszące statystyki postaci. Bohaterowie są klasyfikowani według swoich ról:

 • Carries to początkowo słabe postaci, którzy rosną w siłę, aby pod koniec gry okazać się najsilniejszymi. Oczekuje się od nich, że będą oni prowadzić swoją drużynę do zwycięstwa w późniejszych fazach gry.
 • Initiators to postaci, których zdolności są najbardziej skuteczne w początkowych walkach drużynowych lub kiedy większość zawodników z każdego zespołu jest zaangażowanych w pojedynczych potyczkach.
 • Supports to bohaterowie skupieni na pomaganiu swoim kompanom, dzięki umiejętnościom takim jak zaklęcia uzdrawiające.
 • Disablers są bohaterami wspierającymi, którzy potrafią tymczasowo zapobiec wykonywania określonych działań przez wrogów.
 • Lane supports pomagają swojej drużynie zabijać jednostki lub innych graczy we wczesnej fazie gry.
 • Durables mogą przeżyć większe ilości ataków, niż inni bohaterowie.
 • Nukers są w stanie radzić sobie ze znacznymi szkodami, nawet w początkowych fazach gry, poprzez zastosowanie silnych i spójnych umiejętności odpierania szkód.
 • Pushers są najlepiej przystosowani do niszczenia wież i walkę o kontrolowanie mapy.
 • Escapes posiadają zdolności, które pozwalają im na poruszanie się w specjalny sposób na całym obszarze.

Najważniejszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać na temat tych postaci, to to, że nie są one ściśle zdefiniowane. W obrębie każdej klasyfikacji ról, istnieje wiele odmian, takich jak semi carries, hard carries

Każdy bohater z reguły ogrywa dwie z wymienionych ról, często nawet więcej. Żaden z nich nie może wcielić się we wszystkie role.

Turnieje i Ogromna Pula Nagród

Turnieje w Dota 2 cechują się największymi pulami nagród i największą liczbą widzów na całym świecie. Gry mogą być oglądane przez samych klientów Dota 2 w trybie obserwatora. Gracze często są nagradzani przez Valve za oglądanie niektórych gier.

Największym turniejem są Międzynarodowe Mistrzostwa Dota 2, organizowany przez Valve. Pula nagród w turnieju w 2015 roku wyniosła ponad 18 milionów dolarów.

Aby osiągnąć tak niesamowitą kwotę, Valve sprzedawało portfolia zawierające kosmetyczne elementy gry, takie jak alternatywny wygląd bohaterów (żadne z nich nie zmieniło równowagi całej gry), o nazwie „Kompendia”. Można je kupić w różnych przedziałach cenowych, a osobiste Kompendium każdego gracza może wzrastać o kolejne poziomy (jednym ze sposobów na podniesienie poziomu jest wydanie większej ilości pieniędzy), w celu odblokowania większej ilości treści.

Dodatkowo, im więcej Kompendiów jest sprzedawanych na całym świecie, tym więcej treści dostępnych dla wszystkich właścicieli Kompendiów, niezależnie od poziomu, jest produkowanych przez Valve, w układzie przypominającym nagrody Kickstarter.

Dwadzieścia pięć procent ze wszystkich sprzedaży trafia do puli nagród. Istnieją jednak inne turnieje, z bardzo różną pulą nagród, ilością uczestników, średnim poziomem umiejętności, itp. Dla kompleksowej informacji na temat rozpiski turniejów, luquipedia.net jest zawsze doskonałym źródłem wiedzy.

Czynniki sukcesu

Istnieje niewiele firm, o ile w ogóle takie są, które lepiej nież Valve nadają się do tworzenia i utrzymywania eSportów. Zauważyli oni trend, który był chwalony za jego gry i bilans, i widzieli potencjał w rozwijaniu go publicznie w bardziej konkurencyjnym otoczeniu.

Istnieje wiele czynników, które wpłynęły na rozwój Dota 2 (a niektóre z nich wciąż mają na to wpływ):

 • Szerokie wykorzystanie opcji Valve Steam klienta wśród graczy PC i reputacji ich firmy.
 • Model free-to-play, który umożliwia każdemu dostęp do wszystkich bohaterów, bez żadnych opłat.
 • Nie istnieje jedna krążąca lista ‘darmowych’ bohaterów, blokując tym samym innych za paywallem. Każdy z dostępem do Internetu i odpowiednim komputerem może zacząć grać, nie płacąc żadnych pieniędzy.
 • W grze wbudowany jest tryb ‘widza’, który umożliwia graczom oglądanie najlepszych zespołów.
 • Gra jest silnie zwielokrotnioną wersją oryginalnego trybu i dużo zyskała na równowadze, która mod otrzymał. Obecnie jest to niezwykle wyważona gra.
 • Gra jest podobnie złożona, jak RTS, ale ma prostszy system sterowania.
 • Zastosowanie Steamu w zakładach opartych na handlu przedmiotami w meczach Dota 2.

Postaw na Dota 2 prawdziwymi lub wirtualnymi pieniędzmi

Być może najbardziej interesującym aspektem Dota 2 jest sposób, w jaki widzowie mogą robić zakłady na wyniki meczy. Używają oni do tego trzech rzeczy:

 • Pieniędzy
 • Wirtualnych pieniędzy
 • Przedmiotów w grze

Zakłady o prawdziwe pieniądze na Dota 2

Dla większości czytelników, którzy są zaznajomieni z zakładami poza sferą eSportów, pierwsze dwie opcje powinny być znajome. Zakłady o prawdziwe i wirtualne pieniądze są często oferowane przez te same strony, gdzie wirtualne pieniądze są substytutem dla tych, którzy mieszkają w miejscach, w których hazard online jest nielegalny (jak na przykład Stany Zjednoczone), lub są używane jako narzędzie, na którym można ćwiczyć i przyzwyczaić się do idei zakładów.

Rodzaje zakładów stawianych przez użytkowników, to zakłady o to, kto wygra daną grę, zakłady na przyszłość, o to kto będzie zwycięzcą w turnieju, zakłady o to, jak daleko w turnieju zajdzie dana drużyna, itp.

Strony oferujące zakłady na eSporty to między innymi Pinnacle eSports i bet365. Jesteśmy również fanami witryny Betway eSports, która szereg tytułów, w tym kilka meczy Dota 2.

Niektóre strony, takie jak Vulcun, oferują zakłady na fantasy eSporty. Podobnie do ligii gier fantasy dla gier na żywo, zakłady na fantasy eSporty oparte są na osobach stawiających zakłady, które wybierają grono najlepszych graczy do swojej własnej drużyny fantasy. Wystąpienie zawodników określa, czy uda ci się na tym zarobić. Za zabójstwa i asysty zdobywa się punkty, które można jednak stracić za śmierć. Więcej dogłębnych informacji i FAQ można znaleźć na stronie punktacji Vulcun.

Zakłady o przedmioty w grze Dota 2

Sposoby postawienia na Dota 2 odbiegają od tradycyjnej formy zakładów, tylko dzięki możliwości handlu przedmiotami z gry, stawiając na wyniki meczy wysokiej klasy. Korzystając z usługi Steam Klient firmy Valve (która nie jest w rzeczywistości związana z handlem samym w sobie, ale zezwala osobom trzecim na korzystanie ze Steamu), klienci mogą się połączyć z witryną dota2lounge.com, aby handlować albo stawiać zakłady na przedmioty z gry, które posiadają. Przedmioty te mają wartość pieniężną również w rzeczywistości, a ich sprzedaż jest głównym środkiem, dzięki któremu Dota 2 jest stabilna pod względem finansowym.

Wszystkie przedmioty z gry są klasyfikowane według ich rzadkości występowania. Gracze oceniają kursy każdego zakładu, ilość przedmiotów o określonej rzadkości muszą postawić zakład i orientują się, jakie przedmioty otrzymają z powrotem, jeśli wygrają zakład. Gracze wybierają przedmioty do zakładu i wysyłają je na rachunki handlowe, prowadzone przez strony dzięki funkcjom platformy Steam, pozwalającym na handlowanie. Następnie otrzymują odpowiedniej wielkości nagrody i ich przedmioty zastawione pod zakład, po czym mecz się kończy (jeśli gracze przegrają, nie dostają nic).

Jednym z możliwych problemów dla osób, które w zasadzie nie grają w Dota 2, jest to, że znalezienie miejsca, gdzie mogą oni w wiarygodny sposób sprzedawać przedmioty innym ludziom za prawdziwe pieniądze może być trochę trudne. Przedmioty z gry można sprzedawać na Targowisku Steam za pieniądze na koncie Steam, ale pieniądze te mogą być używane jedynie na samą usługę Steam. Jedną ze stron oferujących graczom możliwość sprzedania przedmiotów z gry jest dota2shop.net, ale trudno powiedzieć, na ile strona ta jest wiarygodna. Istnieje kilka stron, jak dotamarket.com, które prowadzą fora do obserwowania ofert kupna i sprzedaży, a także prowadzą dyskusje o reputacji kupującego / sprzedającego, ale strona ta nie gwarantuje bezpieczeństwa żadnej z transakcji.

Przewaga w zakładach na Dota 2

Zarabianie pieniędzy przez zakłady sportowe wymaga zrozumienia gry i jej najlepszych graczy. Oba rodzaje wiedzy mogą być nabyte przez oglądanie wspomnianych wcześniej Międzynarodowych Mistrzostw Dota 2, gdzie najlepsi gracze na całym świecie konkurują ze sobą. Każda transmisja od znanego komentatora (jak na przykład TobiWan) przekazuje więcej informacji niż ktokolwiek inny, ponieważ wiedzą oni na temat sportu więcej, niż ktokolwiek, kto nie jest specjalistą.

Istnieją również eliminacje do turnieju, które są warte oglądania, aby nauczyć się więcej o up-and-comers. Miejscem z dokładnymi statystykami na temat każdego meczu jest liquipedia.net. Oto strona, która pokazuje statystyki dla jednej jednej rundy matchup’u dzikiej karty na tegorocznych Mistrzostwach Międzynarodowych. Ważne informacje w statystykach obejmują:

 • Kills (K) – zabójstwa
 • Deaths (D) – śmierci
 • Assists (A) – asysta
 • Last Hits (LH) – ostatnie uderzenie
 • Gold Per Minute (GPM) – złoto na minutę
 • Experience Per Minute (XPM) – doświadczenie na minutę

Patrząc na statystyki, trzeba mieć na uwadze role i postać, grane przez danego bohatera. Osoba odgrywająca carry powinna mieć dużo wyższy poziom LH w stosunku do reszty zespołu, podczas gdy ktoś grający support, nie osiągnie takiego wyniku.

Dota 2, jak wszystkie eSporty, jest wciąż czymś bardzo świeżym. Pomysł zakładów na gry wideo jest nowością. Aby mieć jak najlepsze szanse, ciężka praca jest niezbędna, ale informacje są na wyciągnięcie ręki i zawsze znajdzie się ktoś gotów na wysiłek. Ten ktoś może niesamowicie na tym zyskać.