Hearthstone wciąż jest jednym z najszybciej rozwijających się eSportów wśród gatunku gier online. Gra ta wciąga zarówno zwykłych graczy, jak i całe konkurencyjne środowisko.

Szybko stając się najpopularniejszą grą kolekcjonowania kart (CCG, Collectible Card Game), Hearthstone, na najniższym poziomie, obejmuje specjalnie zaprojektowane talie wokół głównego tematu przewodniego klas z popularnej franczyzy World of Warcraft autorstwa Blizzard. Każda z klas ma inny styl gry, z unikalnymi kartami, które są przeznaczone wyłącznie dla konkretnej klasy (istnieje również ogólna pula kart, których można używać w każdej klasie). Magowie posiadają szeroką gamę kart z zaklęciami, które powodują bezpośrednie szkody, łowcy mają sługusów bestii, księża mają karty z zaklęciami skoncentrowanymi na uzdrawianiu i bufach, itd.

Jak grać w Hearthstone

Karty mogą się różnić pod względem rzadkości występowania od powszechnych, rzadkich, epickich i legendarnych, i mogą być broniami, zaklęciami lub sługusami do umieszczenia na planszy. Na początku każdego meczu gracze wyciągają 3-4 karty (gracz, który posiada drugą turę podczas każdej rundy rozpoczyna z 4 kartami) z talii składającej się z 30 kart. Głównym celem na drodze do zwycięztwa jest zniszczenie 30 punktów zdrowia przeciwnej drużyny, zanim oni zniszczą Twoje.

Dla bardziej zaawansowanych graczy budowa talii z kart, które mogą być razem połączone, aby stworzyć niszczące kombinacje lub użyć ich do kontrataków, jest bardzo ważne. Elastyczność różnych strategii i popularnych kart z każdej partii jest znane jako bieżąca metagame. Karty mogą być zdobyte poprzez kupno ich za pomocą waluty z gry lub specjalnych osiągnięć. Złota waluta z gry może być zdobyta poprzez wykonywanie codziennych zadań lub może być kupiona za pieniądze.

Jak grać w Hearthstone

Rosnąca popularność Hearthstone

Największą zaletą Hearthstone jest jego platforma free-to-play i proste wprowadzenie dla początkujących graczy. Podczas gdy początkowo gra zaczęła się na platformie PC, niedawno stworzyła również mobilną wersję gry. Pozwalając graczom na dostęp do gry z dowolnego miejsca, Hearthstone prawie podwoiła marżę Blizzard’a, osiągając łącznie w przybliżeniu 20 milionów miesięcznie.

Turnieje i wydarzenia związane z Hearthstone

Konkurencyjne środowisko eksplodowało z rosnącą popularnością Hearthstone. Turnieje mają zasięg lokalny, przez regionalny, aż po światowy. Fireside Gatherings to lokalne, społeczne turnieje, w których w zasadzie każdy może wziąć udział. Wszystko, czego potrzebujesz, to minimum 8 graczy i miejsce spotkań publicznych (jak na przykład kawiarnia, kafejka internetowa, księgarnia, kampus uniwersytecki, itp.). Tavern Hosts (osoba odpowiedzialna za zorganizowanie imprezy) może następnie otrzymać zgodę od Blizzard na zorganizowanie usankcjonowanych Kwalifikacji Mistrzostw Fireside Gathering.

Sankcjonowana impreza musi zgadzać się z następującym formatem (znanym jako format Conquest):

 • Wszystkie mecze są na zasadzie serii “najlepszy z pięciu” (co oznacza, że pierwszy gracz, który wygra 3 rozgrywki, zwycięża)
 • Talie muszą być zdane przez graczy przed każdym etapem i obejmują trzy unikalne klasy.
 • Gracz może wygrać jedynie jedną grę z każdą talią (następnie talie są odkładane)

Wykwalifikowani zwycięzcy sankcjonowanych wydarzeń Blizzard’a, Fireside Gathering, następnie konkurują ze sobą w ich regionalnych Kwalifikacjach Mistrzostw Fireside Gathering. Ten turniej internetowy posiada ten sam format Conquest jak Fireside Gathering i posiada opcje pojedynczych eliminacji. Najlepsi 4 gracze z turnieju kwalifikacyjnego przechodzą następnie do Mistrzostw Fireside Gathering.

Po wyłonieniu 4 finalistów z każdego regionu, zmierzą się oni następnie między sobą w rozgrywce o pierwsze miejsce i nagrodę o wysokości 2500 dolarów (drugie miejsce otrzymuje nagrodę o wysokości 1500 dolarów, podczas gdy trzecie i czwarte miejsce wygrywa 500 dolarów). Taki sam format (Conquest format) jest wykorzystywany w tym turnieju. Zwycięzca ma również zagwarantowane miejsce w Kwalifikacjach Regionalnych, niezależnie od ich rangi.

Zanim rozpoczną się Kwalifikacje Regionalne, odbywa się turniej play-in, znany jako Last Call Tournament. Każdy gracz, który nabył talię kart Legend (zdobytą poprzez zdobycie rangi Legend w Ranked Play) jest uprawniony do wzięcia udziału w odpowiednim turnieju Last Call ich regionu. Turniej ten korzysta z formatu Last Hero Standing (najlepszy z trzech serii) oraz opcji pojedynczej eliminacji. Gracz zadeklaruje trzy klasy i talię powiązaną z tymi klasami. W pierwszym meczu talie obu konkurujących graczy są losowo wybierane. Zwycięzca może zatrzymać swoją talię z pierwszej gry, podczas gdy przegrany musi wymienić talię na jedną z dwóch pozostałych. 16 najlepszych graczy z tego turnieju przejdzie następnie do Kwalifikacji Regionalnych z formatem podziału 25-40 w oparciu o ich wyniki

W Kwalifikacjach Regionalnych bierze udział 40 graczy z każdego region, którzy konkurują w turnieju podwójnej eliminacji. Gracze są podzieleni na podstawie ich klasyfikacji z wydarzenia Hearthstone w 2015 roku. Ośmiu najlepszych zawodników, którzy zdobyli największą liczbę punktów, będzie zwolnionych z pierwszych dwóch rund, dołączając do reszty graczy z ich regionu w 16 rundzie. Zwycięzca tego regionalnego turnieju Fireside Gathering Tournament będzie na 24 pozycji w turnieju (ich pozycjonowanie może być wyższe, w zależności od ilości naliczonych im punktów). Reszta reprezentantów turnieju zgadza się, co to rozmieszczenia z poprzedniego turnieju. Turniej rozpoczyna się wówczas ze zdeterminowanymi przedstawicielami regionalnymi. Poniżej znajduje się lista uczestników uprawnionych do wzięcia udziału w Mistrzostwach Regionalnych:

 • Stany Zjednoczone i Kanada: 6 graczy
 • Chiny: 8 graczy
 • Australia i Nowa Zelandia: 2 graczy
 • Ameryka Łacińska: 2 graczy
 • Tajwan: 2 graczy
 • Azja Południowo-Wschodnia : 1 gracz
 • Europa: 8 graczy
 • Korea: 2 graczy
 • Japonia: 1 gracz

Teraz, gdy elity graczy weszły na szczyt, nadszedł czas, aby ustalić, kto będzie reprezentował każdy region w Mistrzostwach Świata Hearthstone. Czterech najlepszych graczy z każdego regionu (Ameryka, Europa, Chiny i Azja-Pacyfik) będą rywalizować w fazie grupowej w celu wyłonienia reprezentanta, który następnie przejdzie do gry na BlizzCon.

Pierwsza runda turnieju będzie się składać z czterech graczy w każdej grupie. Dwóch najlepszych graczy z każdej grupy awansuje do drugiej rundy i automatycznie kwalifikują się do Mistrzostw Świata Hearthstone. Format gry to pojedyncza eliminacja.

Dziadziuś wszystkich turniejów, Mistrzostwa Świata Hearthstone, odbywa się co roku na organizowanym przez Blizzard BlizzConie, na dużej scenie z łączną nagrodą wynoszącą 250 tysięcy dolarów. Pierwsza runda turnieju składa się z czterech grup, z 4 graczami w każdej z nich. Dwóch najlepszych graczy z każdej grupy przechodzi następnie do drugiej rundy.

Druga runda to opcja pojedynczej eliminacji dla 8 graczy, składająca się z ćwierćfinału, półfinału i finału, aby wyłonić zwycięzcę Mistrzostw Świata Hearthstone. Wszystkie mecze działają na zasadzie „najlepszy z pięciu”. Zwycięska talia jest odkładana, ale przegrany może jej użyć w przyszłych grach.

Zakłady o prawdziwe pieniądze na Hearthstone

Podobnie jak w przypadku wszystkich popularnych gier eSport, zakłady online stały się atrakcyjnym aspektem Hearthstone. Najpowszechniejszym typem zakładów jest head-to-head na mecze w trakcie turniejów. Można również obstawiać zakłady z propozycjami, na przykład o to, który z graczy jako pierwszy wykona szkodę, kto jako pierwszy zagra legendarną kartą, dokona największych szkód za pomocą jednej karty, itd. Dodatkowo, tradycyjne zakłady, takie jak wybieranie zawodnika który wygra cały turniej, zanim turniej ten się w ogóle rozpocznie, również mają miejsce.

Nie chcesz zakładać się o prawdziwe pieniądze? Nie ma problemu. Niektóre instytucje zajmujące się zakładami, takie jak GosuGamers, posiadają funkcję o nazwie ValueBet. Opcja ta pozwala graczom na obstawianie zakładów, używając przedmiotów, które znajdują się w ich schowku na Steamie (każdy przedmiot posiada swoją oszacowaną wartość).

Przewaga w zakładach na Hearthstone

Im lepiej rozumiesz tę grę, tym mądrzej możesz stawiać zakłady. Wiedząc, jakie popularne strategie są obecnie używane i jak silne są poszczególne klasy może zwiększyć Twoje szanse na udany zakład. Na przykład, jeśli gracz posiada wszystkie talie kontrolne (zazwyczaj talię z kartami z dalszej części gry – na przykład warrior, handlock, Mag) i gra przeciwko graczowi, który ma wszystkie talie rush (typowe we wczesnych agresywnych taliach – na przykład myśliwy, murloc, łotr, itd.), kursy będą sprzyjać graczowi z talią rush.

Aby jeszcze bardziej powiązać te informacje, wyszukiwanie informacji na temat indywidualnych graczy jest również bardzo ważne. Wiedza o tym, jaki rodzaj gry preferują, jakie decyzje podejmują w trakcie gry oraz jaki poziom posiadają, jest bardzo ważna. Duża ilość konkurencyjnych graczy streamuje na Twitchu, co tworzy doskonałą platformę do obserwowania graczy.

Poszczególne źródła, takie jak liquidhearth, mogą również pomóc graczom. Mogą oni tam znaleźć informacje na temat Hearthstone, streamy na żywo i nadchodzące wydarzenia. Opublikowana jest tam również znaczna większość przewodników, w których znajduje się wszystko – od pomocnych źródeł dla nowicjuszy, przez zaawansowane talie, a nawet artykuły o obecnych trendach obowiązujących w Hearthstone.

W przeciwieństwie do gier zespołowych, takich jak League of Legends, Dota 2 czy Smite, Hearthstone może być ściśle związany ze stylem gry w pokera. Podejmowanie decyzji i używanie zróżnicowanych strategii ostatecznie wyłoni zwycięzcę rozgrywek. W istocie, Hearthstone sprowadza się do numerów i prawdopodobieństw. Gracze odnoszący największe sukcesy na zakładach wykonują swoją pracę domową związaną z indywidualnymi graczami, ich siłami i słabościami, i opracowują wykres prawdopodobieństw wygranych, z użyciem poszczególnych talii oraz w grając przeciwko poszczególnym taliom.