Dwie najpopularniejsze gry z gatunku MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) to League of Legends i Dota 2.

Obie gry wykorzystują izomeryczną perspektywę kamery, co było o wiele bardziej popularne w latach dziewięćdziesiątych i na początku 2000 roku, niż jest dzisiaj. Z tego powodu, młodsi gracze i Ci, którzy przyzwyczaili się do perspektyw innego typu, mogą czuć się nieswojo i ograniczeni perspektywą kamery, grając w te gry.

Smite, wydana przez Hi-Rez Studio w marcu 2014 roku (której wersja beta była dostępna od 2013 roku), oferuje graczom opcję gry w grę MOBA, która jest zrównoważona i zaprojektowana z użyciem bardziej nowoczesnej perspektywy trzeciej osoby.

Jak grać w SMITE

Wszystkie postaci w grze Smite oparte są na postaciach bogów, bogiń i podmiotów mitologicznych z minionych kultur. Bohaterowie to postacie takie jak Zeus, Atena, Loki, Ra – ci reprezentują jedynie garstkę z 60 bogów ujętych w grze (z kolejnymi, który będą dodani w przyszłości). Gra oferuje postacie boskie z mitologii greckiej, rzymskiej, chińskiej, Egiptu, krajów nordyckich, hinduskich, kultury Majów. Pełen ich wykaz można obejrzeć tutaj.

W konkurencyjnym otoczeniu eSportów, gra Smite rozgrywana jest w matchup’ach 5 na 5 graczy, pomiędzy dwiema drużynami w trybie gry „Conquest”. Celem każdej drużyny jest zniszczenie Titana w bazie zespołu wrogów, gdzie stają się oni bardziej podatni na uderzenia po zniszczeniu przynajmniej jednej całej wieży i jednego Feniksa. Gra rozgrywa się na mapie o trzech pasach ruchu i obszarze pokrytym dżunglą, z neutralnymi potworami, które znajdują się pomiędzy pasami ruchu. Każdy z pięciu graczy w drużynie pełni jedną z pięciu ról:

  • AD Carry: Rozpoczyna grę w pasie ruchu duo. Jego lub jej zadaniem jest prowadzenie zespołu do zwycięstwa w późniejszej fazie gry, po starcie gry z relatywnie słabszymi statystykami.
  • Jungler: Skupia się na zabijaniu karłów w dżungli, w zamian za doświadczenie i bufy.
  • Mid: Znajduje się na środkowym pasie i zapewnia pozostałym pasom to, czego potrzebują.
  • Solo: Znajduje się na pasie “solo” i pomaga w walkach zespołów oraz innych czynnościach, jeśli to potrzebne.
  • Support: Zaczyna na pasie “duo” i wędruje dookoła, aby pomóc członkom swojej drużyny.

Z ważnych rzeczy, o których należy pamiętać, to to, że każdy bohater może osiągać wyższe poziomy (od 1 do 20) i zdobywać nowe umiejętności w czasie trwania gry. Ponadto, za udane zabójstwa graczy, asystę w grze, ostatnie uderzenia w karły, zabijanie neutralnych karłów i niszczenie konstrukcji przeciwnika można zdobyć złoto. Złoto jest wykorzystywane do zakupu przedmiotów, które później zwiększają siłę każdej postaci na wiele sposobów, na przykład dając im szansę na wykonanie krytycznego uderzenia w podstawowym ataku.

Jak grać w SMITE

Turnieje i liga SMITE

Pierwszy Światowy Turniej Mistrzów Smite miał miejsce 9-11 stycznia w 2015 roku i odbywał się w Atlancie, w Cobb Energy Performing Arts Centre, w którym znajduje się 2750 miejsc. Pula nagród wynosiła ponad 2.6 miliona dolarów amerykańskich, z czego nagrodą za pierwsze miejsce była kwota 1,3 miliona dolarów i ponad 522 tysięcy dolarów za drugie miejsce. Turniej został zorganizowany przez Hi-Rez Studios i brało w nim udział 8 najlepszych na świecie drużyn. W czasie pisania tej opinii, pula nagród w kolejnych Mistrzostwach Świata wynosi 1 milion dolarów, ale będzie więcej okazji do wygrania nagród podczas sezonowych lig i turniejów. Pule nagród z innych turniejów i lig znacznie się różnią. Na stronie głównej wiki Smite znajduje się lista wszystkich turniejów. Harmonogram Lig i profile niektórych drużyn można zobaczyć na stronie Smite eSportów.

Zakłady na SMITE

Fakt, że Smite jest stosunkowo nową grą oznacza, że w momencie pisania tej recenzji, gry tej nie ma jeszcze w ofercie niektórych bukmacherów eSportów. Fantasy eSportów. Alpha Draft jest najlepszym miejscem z zakładami o prawdziwe pieniądze, natomiast Vulcun wciąż musi to wprowadzić do swojej oferty (ESL oferuje własną fantasy life, ale nagrody są w postaci przedmiotów z gry, tak zwanych „klejnotów”, a zatem jest istotna jedynie dla osób, które grają w Smite.) Mimo że wiele stron nie posiada specjalnego menu poświęconego dla Smite (w momencie pisania tej opinii), jak na przykład posiadają dla League of Legends czy Dota 2, niektóre z nich (jak Betway i Pinnacle) oferują tymczasowe okazję, żeby stawiać zakłady w czasie większych imprez sportowych.

Trudno byłoby stwierdzić, czy inwestycja czasu poświęconego nauce na temat Smite byłaby marnotrawstwem czasu dla przyszłych graczy, ponieważ gra rośnie w szybkim, zbyt szybkim do zignorowania, czasie. Bukmacherzy byliby niemądrzy, gdyby omijali tę grę z następujących powodów:

  • Gra została wydana 19 sierpnia 2015 roku na konsolę Xbox One. To sprawia, że jest to pierwszy z trzech największych tytułów gier MOBA, który może być grany na konsoli do gier, a to dramatycznie zwiększa świadomość na temat gry.
  • Oglądanie gry Smite jest łatwiejsze niż innych oglądanie innych gier MOBA, z powodu swobodniejszej ruchomej kamery dla widzów oraz ponieważ umiejętności są zdobywane ręcznie.
  • Smite już udowodnił swoją żywotność jako eSportu, poprzez oferowanie tak ogromnych pul nagród na swoich pierwszych corocznych Mistrzostwach Świata, o czym wspomnieliśmy wcześniej.

Pula nagród dla tych gier, bardziej niż każdy inny czynnik, determinuje ich rentowność i potencjalną żywotność jako eSport; im więcej się oferuje pieniędzy, tym chętniej ludzie spróbują gry na elitarnym poziomie. Oglądalność eSportów wzrasta, ponieważ ludzie sami grają w te gry, co daje im lepszy kontekst, dlaczego to, co oglądają, jest tak wspaniałe.

Ważne jest również, aby sobie uświadomić, że Smite jest wciąż w okresie niemowlęctwa w porównaniu do innych eSportów: Starcraft 2, CS:GO, Street Fighter czy Dota 2 to gry, które opierają się na poprzednich wersjach gier (lub modów), które istnieją już od ponad dekady. League of Legends zyskała popularność dzięki bycia jedną z pierwszych samodzielnych gier MOBA; została ona wydana w 2009 roku i również jest pod silnym wpływem „Defence of the Ancients” modu Warcraft III, na którym również oparta jest Dota 2. Gry te posiadają prestiżowe rodowody, podczas gdy Smite jest zupełną nowością i sukcesem z gatunku MOBA.

Przewaga w zakładach na SMITE

Aktualny brak możliwości nie powinien zniechęcić graczy, jak wspomnieliśmy wcześniej, do chęci dowiedzenia się więcej na temat gry, co przyda się później, kiedy możliwości zakładów będą w końcu dostępne. Najlepszym sposobem zdobycia wiedzy na temat gry jest oglądanie transmisji z gry, szczególnie filmów ze Światowego Wielkiego Finału Mistrzów z 2015 roku (czyli pierwszej z serii pięciu gier).

Każdy zaznajomiony z innymi pojęciami MOBA będzie wiedzieć, że statystyki, takie jak doświadczenie na minutę, złoto na minutę i K/D/A (Kills/Deaths/Assists) to punkty, zbiórki i asysty z MOBA. Bardziej dogłębne wyjaśnienia działania innych gier można znaleźć tutaj. Lista statystyk drużyn z Prolig prowadzonych przez Hi-Rez można znaleźć tutaj, na ich własnej stronie z eSportami.

Smite jest aktualnie jednym z najmłodszych eSportów i wciąż będzie się tylko rozrastać. Zdobywanie wiedzy na temat gry pozwoli przyszłym graczom zdobyć przewagę z racji bycia pierwszymi posiadaczami wiedzy niezbędnej do mądrego stawiania zakładów.